default_mobilelogo
ŚWIĘTA I ŚWIĘCI

23 listopada 2019 r., wg. ormiańskokatolickiego kalendarza liturgicznego (19 lub 22 wg. rzymskokatolickiego) przypada wspomnienie bł. Salwatora Lilli i Towarzyszy.
Błogosławieni Kościoła rzymskokatolickiego i obu Kościołów ormiańskich - katolickiego i apostolskiego.
3 października 1982 r. męczennicy ormiańscy: Salwator Lilli wraz z towarzyszami (siedmiu znanych z imienia to Baldji Ohannes, Khodianin Kadir, Kouradji Tzeroum, Dimbalac Wartavar, Ieremias Boghos, David Oghlou i Toros David) zostali beatyfikowani przez św. Jana Pawła II.
Chodzi tu przede wszystkim o Ormian, którzy na terenie starożytnej Cylicji zamieszkiwali od wieków okolice Adany (dziś Seyhan), a więc ziemie położone nieco na wschód od Tarsu, z którego pochodził św. Paweł. W pięćdziesiątych latach XIX stulecia wielu z tych Ormian przyjęło unię z Rzymem. Obsługiwali ich franciszkanie z Kustodii Ziemi Świętej. W latach 1894-1895 na wspominanym terenie doszło do straszliwego pogromu Ormian, wywołanego przez podstępną administrację sułtańską. Tym, którzy niewątpliwie zginęli za wiarę, przewodniczył ich duszpasterz, franciszkanin Salwator Lilli, w zakonie nazywany Salwatorem z Kapadocji.
W 1895 r., gdy po raz kolejny, z towarzyszami wraz z nim aresztowanymi, zdecydowanie odmówili wyrzeczenia się wiary i przejścia na islam, muzułmańscy oprawcy zadźgali ich bagnetami, a ich ciała spalili.
Kim jesteśmy?
Jesteśmy Katolickim Kościołem Wschodnim, pełnoprawnym członem Kościoła Katolickiego, uznającym władzę i autorytet Biskupa Rzymu. Wyróżnia nas starożytny obrządek ormiański.

czytaj więcej
Obrządek ormiański
Obrządek ormiański wywodzi się z Armenii, z tradycji św. Bazylego. Uformowany przez św. Grzegorza Oświeciciela. Charakterystycznym wyróżnikiem jest język liturgiczny - grabar czyli język staroormiański.
czytaj więcej