default_mobilelogo

9 czerwca na dziedzińcu Ministerstwa Kultury Dziedzictwa Narodowego i Sportu odbyła uroczystość uhonorowaniem najcenniejszych dokumentów i umieszczenie ich na prestiżowej Liście Krajowej Programu UNESCO “Pamięć Świata”.
Wiceminister kultury, dziedzictwa narodowego i sportu Magdalena Gawin podczas uroczystego otwarcia wystawy „Pamięć Polski”- powiedziała: Polskie dziedzictwo archiwalne jest niezwykle bogate i różnorodne, a dodatkowym uhonorowaniem najcenniejszych dokumentów jest umieszczenie ich na prestiżowej Liście UNESCO. Wystawa, usytuowana przed Kordegardą – Galerią Narodowego Centrum Kultury przy ul. Krakowskie Przedmieście 15 w Warszawie, prezentuje uhonorowane dokumenty, rękopisy i mapy, będzie dostępna od 9 do 30 czerwca 2021 r.
Wśród tych dokumentów znalazł się przywilej króla Kazimierza Wielkiego, który w 1367 roku zezwolił ormiańskiemu biskupowi lwowskiemu – Grzegorzowi ...na uczynienie osobistej rezydencji, na pozostawanie i trwanie w swoim prawie i wierze, i tych używanie, w sposób i według zwyczaju Ormian…
Dokument ten przechowywany jest w Archiwum Głównym Akt Dawnych.

tekst i zdjęcie za stroną FKiDOP

Kim jesteśmy?
Jesteśmy Katolickim Kościołem Wschodnim, pełnoprawnym członem Kościoła Katolickiego, uznającym władzę i autorytet Biskupa Rzymu. Wyróżnia nas starożytny obrządek ormiański.

czytaj więcej
Obrządek ormiański
Obrządek ormiański wywodzi się z Armenii, z tradycji św. Bazylego. Uformowany przez św. Grzegorza Oświeciciela. Charakterystycznym wyróżnikiem jest język liturgiczny - grabar czyli język staroormiański.
czytaj więcej