default_mobilelogo

- Dzisiaj radujemy się  i świętujemy razem z Maryją. Cieszymy się, że została Ona uniesiona (taka jest ormiańska nazwa obecnego święta), wzięta do Nieba - tymi słowami ks. Józef Naumowicz rozpoczął homilię w czasie uroczystej mszy św. 15 sierpnia 2021 na warszawskich Bielanach. Ze względu na rozproszenie Ormian po całej Polsce, ta świąteczna msza św. transmitowana była dla nich właśnie, na cały kraj.
Wspomniał także celebrans 101. rocznicę obrony Polski przed bolszewikami, w której zjednoczył się cały naród. Od 6 do 15 sierpnia 1920 roku w całej Polsce trwała nowenna do Maryi. W wigilię Wniebowzięcia Marii, 14 sierpnia 1941 roku zamordowany został przez Niemców ojciec Maksymilian Maria Kolbe. I jeszcze jedno rocznicowe wspomnienie - 14 sierpnia 1991 roku na Jasnej Górze św. Jan Paweł II uczestniczył Światowych Dniach Młodzieży, na które przyjechało ponad 1,5 miliona chrześcijan ze Wschodu i z Zachodu. Papież wspominał wtedy, że chrześcijaństwo musi oddychać dwoma płucami, dwóch Kościołów - wschodniego i zachodniego. – Ormianie polscy - powiedział ks. Józef podczas homilii 15 sierpnia 2021 roku – łączą w sobie te dwa nurty w jeden organizm, trwając wiernie przy swojej tradycji.
Odbyło się też błogosławieństwo winogron, symbolu Armenii i jednocześnie pierwszych tegorocznych plonów. Ks. Józef zachęcał, by poranna modlitwa była jak pierwociny każdego nowego dnia, a niedzielna msza św. była jak pierwociny każdego nowego tygodnia.
Dzień po Święcie Maryjnym, które jest jednym z pięciu najważniejszych w ciągu roku liturgicznego, jest Or Mereloc - dzień modlitwy za zmarłych. To święto ofiarowane w intencji wszystkich naszych bliskich zmarłych. Po mszy św. ks. Józef zachęcił do uczestniczenia w uroczystościach w Gdańsku 22 sierpnia 2021.

Wierni podziękowali ks. Naumowiczowi za pięć lat jego posługi dla Ormian, o czym przeczytać można na stronie Fundacji Kultury i Dziedzictwa Ormian Polskicha zobaczyć na nagraniu mszy św. zamieszczonym  w TUTAJ,

mag, fot. mot i wd