default_mobilelogo

W Święto Wniebowzięcia Najświętszej Marii - Տօն Փոխման Սրբոյ Կուսին Մարիամու odprawił Mszę Św. ks. protoarchimandryta Józef Naumowicz, duszpasterz Ormian parafii południowej i centralnej Kościoła ormiańskokatolickiego w Polsce, Ks. Henryk Błaszczyk. Ambasadorowi Samvel Mkrtchian, Gagikowi Parsamianowi i wszystkim wiernym, którzy byli - wielki dzięki.
W SOBOTĘ 15 SIERPNIA 2020 r.,W GDAŃSKU

tekst i zdjęcia na podstawie FB Terezy Karapetyan

***

Święto Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny w kościele świętych Piotra i Pawła w Gdańsku.
Uroczysta msza św. w tym wyjątkowym dniu, jakim jest 15 sierpnia, sprawowana jest tradycyjnie w Gdańsku w sanktuarium Matki Boskiej Łaskawej przy ulicy Żabi Kruk. W tym dniu spotykają się Ormianie aby czcić Matkę Boską a po mszy św. odwiedzić grób księdza Kazimierza Filipiaka, za sprawą którego, cudowny obraz Matki Boskiej Łaskawej ze Stanisławowa, znalazł swoją nową siedzibę w gdańskim kościele Piotra i Pawła. Mszę świętą sprawował ks. prof. Józef Naumowicz, w pomocą ks. Henryka Błaszczyka.
Proboszcz parafii północnej Kościoła ormiańskokatolickiego w Polsce ks. Cezary Annusewicz, przed mszą przywitał zgromadzonych w kościele, a było ich wyjątkowo dużo, na czele z ambasadorem Republiki Armenii w Polsce J.E. Samvelem Mktrczyanem z małżonką.
W homilii tego dnia ksiądz Józef Naumowicz, prócz słów o dobroci, ufności i nadziei pokładanej w Bogu, mówił o potrzebie naszej dobroci, miłości i wysiłku, bo od nas zależą losy naszego życia ale i całego świata. Nawiązał również do wydarzeń sprzed 100 lat, kiedy to ogromne poświęcenie żołnierzy i geniusz dowódców potrzebne były aby zatrzymać zagrożenie dla Polski i Europy jakie ze wschodu niosła w sobie ideologia bolszewizmu.
Muzyczną oprawę zapewnili: śpiewem Lilit Howhanesyan i Teresa Karapetyan z towarzyszeniem Jakuba Kopczyńskiego grającego na organach oraz chórzyści z parafii centralnej w Warszawie rozsiani wśród wiernych.
Na zakończenie mszy św. ks. Henryk Błaszczyk poświęcił przygotowane kosze z winogronami i bukiety kwiatów i ziół.
Przedstawiciele Związku Ormian w Gdańsku z głównym organizatorem Gagikiem Parsamianem, wystąpili z bardzo miłym gestem, odczytując przygotowane dla księdza Józefa Naumowicza gratulacje za niedawno przyznane ważne odznaczenia państwowe – Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski.
Nie mogła się ta msza odbyć bez pamiątkowej wspólnej fotografii na tle ołtarza, a zwieńczeniem było indywidualne błogosławieństwo, tym razem relikwiarzem z tuwalnią, jaką ocierano łzy ze stanisławowskiego obrazu Matki Boskiej Łaskawej.

 Maria Ohanowicz-Tarasiuk, zdjęcia: Władysław Deńca

 

W niedzielę 17 maja podczas sumy w parafii św. Piotra i Pawła w Sanktuarium Matki Bożej Łaskawej w Gdańsku odbyły się uroczystości odpustowe w 83. rocznicę koronacji Cudownego Obrazu. Podczas Mszy Świętych głosił Ks. Dr Wiesław Wójcik z Towarzystwa Chrystusowego w Częstochowie. Zgromadzenie założył 8 września 1932 roku kard. August Hlond, Prymas Polski. W późniejszym czasie August Hlond przewodniczył uroczystości Koronacyjnej w Stanisławowie, gdzie Koronacji Cudownego Obrazu dokonał Ks. Arcybiskup Józef Teodorowicz. (...)

tekst: ks. Wojciech Klawikowski, zdjęcia: ks. prałat Cezary Annusewicz


 

W Polsce od kilku dni gości ks. Karnik Hovsepian, protoarchimandryta Ormiańskiego Kościoła Katolickiego w Armenii. Przebywa w Klebarku Wielkim koło Olsztyna, gdzie przywiózł chorych z Armenii.
Ks. Karnik odwiedził seminarium w Olsztynie, liczące sobie już 455 lat!
W Klebarku pobłogosławił Dom Ormiański, a w niedzielę 12 stycznia 2020 odprawił mszę św. ormiańskokatolicką dla społeczności tamtejszych Ormian.

Na terenie Warmii i Mazurach znajduje się spora wspólnota Ormian. Klebark Wielki od lat związany jest z Ormianami za sprawą ks. prałata Henryka Błaszczyka, kapłana zaangażowanego w niesienie pomocy szpitalniczej i charytatywnej Ormianom. Dzięki jego staraniom w Klebarku Wielkim otwarto Dom Ormiański – placówkę, gdzie stale przebywają Ormianie wymagający poważnej opieki lekarskiej, zaś przy neogotyckim klebarskim kościele odsłonięto w 2012 r. ormiański chaczkar, wykuty w wulkanicznym tufie i sprowadzony prosto z Armenii.

Nie jest to pierwsza wizyta ks. Karnika w Klebarku Wielkim. W listopadzie 2015 r. brał tu udział w uroczystościach 100. rocznicy Ludobójstwa Ormian [TUTAJ artykuł].
Uroczystości rocznicowe rozpoczęły się rzymskokatolicką mszą św. z elementami ormiańskimi, której przewodniczył arcybiskup senior archidiecezji warmińskiej Edmund Piszcz, zaś koncelebrowali: ks. Rafał Krawczyk – ówczesny proboszcz ormiańskokatolickiej parafii centralnej pw. św. Grzegorza z Nareku w Warszawie, oraz ks. Karnik Howsepian – jako delegat abpa Rafaela Minassiana, ordynariusza Armenii, Gruzji, Rosji i Europy Wschodniej dla Ormian katolików.


 
    
  
     
zdjęcia z FB ks. Karnika Hovsepiana
 

W czwartek, 15 sierpnia w Gdańsku, w Kościele Świętych Piotra i Pawła, ks. Józef Naumowicz odprawił uroczystą mszę świętą ormiańskokatolicką. Msza była związana ze świętem Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny (Ton Pochman Syrpo Kusin Mariamu - Տօն Փոխման Սրբոյ Կուսին Մարիամու), przypadającym w tym roku - wg ormiańskiego kalendarza liturgicznego - 18  sierpnia.

Kościół Świętych Piotra i Pawła jest diecezjalnym sanktuarium - znajduje się tu cudowny obraz Matki Bożej Łaskawej z kościoła ormiańskiego w Stanisławowie.

Msza sprawowana była za ś.p. prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza. Na mszy obecna była Jego rodzina, m.in. rodzice i brat.

Podczas mszy św. - zgodnie z tradycją - zostały poświęcone winogrona, zioła, warzywa i kwiaty.

Po mszy św. i modlitwie w Bazylice Mariackiej Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny przy urnie śp. Adamowicza, odbyło się spotkanie w siedzibie Związku Ormiańskiego w Gdańsku.

Zdjęcia: Dominik Paszliński, www.gdansk.pl