default_mobilelogo
WATYKAN

 Papież Franciszek zarządził wpisanie św. Grzegorza z Nareku, wraz z trojgiem innych świętych (o czym TUTAJ pisaliśmy), do wszystkich kalendarzy i ksiąg liturgicznych przeznaczonych do sprawowania Mszy świętej i Liturgii Godzin. Jego liturgiczne wspomnienie wyznaczył na dzień 27 lutego (o czym w dekrecie opublikowanym 2 lutego 2021 r. przez Kongregację ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów).

W czwartek 27 lutego 2025 r. po raz piąty Kościół Powszechny obchodzi liturgiczne święto tego 36. Doktora Kościoła

W tym roku w tym dniu przy pomniku św. Grzegorza z Nareku w Ogrodach Watykańskich, który został odsłonięty 5 kwietnia 2018 r., odbyła się specjalna modlitwa o powrót papieża Franciszka do zdrowia. Papież od 14 lutego przebywa w klinice Gemelli. W Rzymie, Watykanie i na całym świecie trwają modlitwy w jego intencji.

Աղօթք առ Սուրբն Գրիգոր Նարեկացի Ֆրանչիսկոս Պապի ապաքինումին համար
«Ով Սուրբ Գրիգոր Նարեկացի բարեխօս եղիր Սուրբ Պետրոսի յաջորդ Ֆրանչիսկոս Սրբազան Քահանայապետին, Անոր պարգեւէ ուժ, առողջութիւն, ապաքինում, որպէսզի կարողանայ շարունակել իր առաքելութիւնը, Աստուծոյ ժողովուրդին ի սպաս նուիրական ծառայութիւնը»։ Աղօթքն է այս որ բարձրացաւ Վատիկանի Պարտէզներուն մէջ զետեղուած Տիեզերական Եկեղեցւոյ Վարդապետ Սուրբ Գրիգոր Նարեկացիի արձանի ոտքին, հինգշաբթի 27 Փետրուար 2025ի կէսօրէն ետք ժամը երեքին այնտեղ կատարուած յատուկ աղօթքի մը ընթացքին, նուիրուած Ֆրանչիսկոս Սրբազան Քահանայապետի ապաքինման։ (...)

» art. w j. ormiańskim     » o św. Grzegorzu z Nareku

Kim jesteśmy?
Jesteśmy Katolickim Kościołem Wschodnim, pełnoprawnym członem Kościoła Katolickiego, uznającym władzę i autorytet Biskupa Rzymu. Wyróżnia nas starożytny obrządek ormiański.

czytaj więcej
Obrządek ormiański
Obrządek ormiański wywodzi się z Armenii, z tradycji św. Bazylego. Uformowany przez św. Grzegorza Oświeciciela. Charakterystycznym wyróżnikiem jest język liturgiczny - grabar czyli język staroormiański.
czytaj więcej