default_mobilelogo
ŚWIAT

25 listopada w Kairze (Egipt) rozpoczyna się 27. Kongres Patriarchów Katolickich Kościołów Wschodnich, który będzie się odbywał w dniach 25-29 listopada 2019 r., pod hasłem: „Media w służbie ewangelizacji”.

24 listopada przybył do Kairu z Libanu, by wziąć udział w kongresie, Patriarcha Ormiańskiego Kościoła Katolickiego Grzegorz Piotr XX. Na międzynarodowym lotnisku został powitany przez biskupa Ormiańskiego Kościoła Katolickiego w Egipcie, Grzegorza, ambasadora Republiki Armenii w Egipcie, ambasadora Republiki Libanu w Egipcie i przedstawiciela Watykanu.

Kongres rozpocznie się 25 listopada, będzie obradował w kompleksie koptyjskich katolików pw. św. Stefana. Oficjalnego otwarcia dokona Patriarcha Kościoła Koptyjskiego z Aleksandrii, bp Ibrahim Isaac. Głos zabierze również bp Johna Thomas, watykański Chargé d'Affaires, który przedstawi sprawozdanie z realizacji postanowień poprzedniego kongresu.

Gośćmi kongresu będą również: prezydent Egiptu Abd al-Fattah as-Sisi oraz patriarcha Koptyjskiego Kościoła Ortodoksyjnego - Tavadrosa II.

Na zakończenie kongresu, 29 listopada o godz. 18.00 Patriarchowie będą celebrować uroczystą mszę św. w katedrze Katolickiego Kościoła Koptyjskiego pw. Najświętszej Marii Panny w Nasr (dzielnica Kairu).

(na podstawie tłumaczenia ks. Karnika Hovsepiana z Armenii,
Protoarchimandryty w Ordynariacie Ormiańskiego Kościoła Katolickiego dla Armenii, Gruzji i Europy Wschodniej,
proboszcza parafii w Panik, przewodniczącego Armenian Catholic Youth Group).

Tradycje Katolickich Kościołów Wschodnich - struktura
W oparciu o art..: "Dekret o Kościołach wschodnich katolickich. Kościoły a nie skansen liturgiczny", 2013 r.
http://swiatlowschodu.blogspot.com/2013/02/koscioy-nie-skansen-liturgiczny.html

» artykuł w j. ormiańskim

Kim jesteśmy?
Jesteśmy Katolickim Kościołem Wschodnim, pełnoprawnym członem Kościoła Katolickiego, uznającym władzę i autorytet Biskupa Rzymu. Wyróżnia nas starożytny obrządek ormiański.

czytaj więcej
Obrządek ormiański
Obrządek ormiański wywodzi się z Armenii, z tradycji św. Bazylego. Uformowany przez św. Grzegorza Oświeciciela. Charakterystycznym wyróżnikiem jest język liturgiczny - grabar czyli język staroormiański.
czytaj więcej