default_mobilelogo

 
   
Seminarium 3 listopada 2022 roku
Podczas kolejnego seminarium Ośrodka Badań nad Kulturą Ormiańską w Polsce referat wygłosił ks. dr Marcin Kołodziej, teolog i prawnik-kanonista z Wrocławia, naukowo związany z Wydziałem Teologicznym Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie. Tematem seminarium był status prawny Kościoła ormiańskokatolickiego w Polsce.
Dr Kołodziej przedstawił pokrótce proces instytucjonalnego formowania się katolicyzmu ormiańskiego zarówno w Polsce, jak i na Bliskim Wschodzie oraz losy wiernych i duchownych metropolii lwowskiej po drugiej wojnie światowej w nowych granicach Polski. Podkreślił wagę powojennej kontynuacji jurysdykcji biskupiej w formie upoważnień do sprawowania opieki nad obrządkiem jako jego ordynariuszy, udzielanych przez Stolicę Apostolską kolejnym prymasom Polski i metropolitom warszawskim (kard. August Hlond, kard. Stefan Wyszyński, kard. Józef Glemp), a po rozdzieleniu tych godności – obecnemu metropolicie warszawskiemu kard. Kazimierzowi Nyczowi. (...)
Kim jesteśmy?
Jesteśmy Katolickim Kościołem Wschodnim, pełnoprawnym członem Kościoła Katolickiego, uznającym władzę i autorytet Biskupa Rzymu. Wyróżnia nas starożytny obrządek ormiański.

czytaj więcej
Obrządek ormiański
Obrządek ormiański wywodzi się z Armenii, z tradycji św. Bazylego. Uformowany przez św. Grzegorza Oświeciciela. Charakterystycznym wyróżnikiem jest język liturgiczny - grabar czyli język staroormiański.
czytaj więcej