default_mobilelogo
RZYM

21 listopada 2022 r. Patriarcha katolikos Rafał Piotr XXI Minassian udał się z Libanu do Rzymu, gdzie weźmie udział w Międzynarodowej Konferencji Caritas. Przedstawi tam działalność tamtejszych wspólnot, szczególnie biorąc pod uwagę obecną trudną sytuację Libanu, a także w ogóle Bliskiego Wschodu, zwłaszcza Armenii.

Przed opuszczeniem lotniska w Bejrucie Patriarcha wygłosił oświadczenie z okazji Dnia Niepodległości Libanu, w którym szczególnie podkreślił, że „Nadszedł Dzień Niepodległości, a Liban staje przed kolejnymi, następującymi po sobie jedno po drugim, trudnymi wyzwaniami, stoi w obliczu jednego z najpoważniejszych kryzysów w swojej historii”.  Wezwał do modlitwy o bezpieczeństwo, pokój i niepodległość narodu libańskiego, o wybór nowego prezydenta republiki. „Aby cedr Libanu pozostał jasny na fladze Libanu”.

 » artykuł w j. ormiańskim (Vatican News)

Konferencja trwa 21-22 listopada. W skład Caritas Internationalis wchodzą 162 krajowe organizacje, które działają w 200 krajach. W obecnej konferencji bierze udział ponad 100 przedstawicieli z całego świata. We wtorek, 22 listopada, podczas zebrania Caritas Internationalis podczas konferencji pod hasłem „Wzmacnianie naszej braterskiej współpracy” przedstawiono dekret podpisany przez Jego Świątobliwości Franciszka, na mocy którego mianował nadzwyczajnego komisarza dla Caritas Internationalis, czyli międzynarodowej federacji koordynującej współpracę krajowych Caritas.
Tym specjalnym komisarzem został inżynier Pier Francesco Pinelli. Posiada on bogate doświadczenie na polu zarządzania. Pełnił już funkcję komisarza we włoskich instytucjach publicznych. Jest związany z duchowością ignacjańską, był dyrektorem jezuickiej fundacji ds. oświaty i jest wiceprzewodniczącym jezuickiej organizacji misyjnej Magis. Pomagał w kształtowaniu watykańskiej Dykasterii ds. Integralnego Rozwoju Człowieka. To właśnie ten urząd, na mocy nowej konstytucji apostolskiej dla Kurii Rzymskiej, jest odpowiedzialny za działalność międzynarodowych organizacji charytatywnych.
Kim jesteśmy?
Jesteśmy Katolickim Kościołem Wschodnim, pełnoprawnym członem Kościoła Katolickiego, uznającym władzę i autorytet Biskupa Rzymu. Wyróżnia nas starożytny obrządek ormiański.

czytaj więcej
Obrządek ormiański
Obrządek ormiański wywodzi się z Armenii, z tradycji św. Bazylego. Uformowany przez św. Grzegorza Oświeciciela. Charakterystycznym wyróżnikiem jest język liturgiczny - grabar czyli język staroormiański.
czytaj więcej