default_mobilelogo

1 CZERWCA, SOBOTA
– Wyjście z lochu św. Grzegorza Oświeciciela Syrpo Horyn mero Grigori Lusaworczin jeln i wirapen
(Սրբոյ Հօրն մերոյ Գրիգորի Լուսաւորչին ելն ի վիրապէն)

– Błogosławionego Ignacego Malojana Jeranelwujn Ignatios Arkepiskopos Malojani
(Երանելւոյն Իգնատիոս Արքեպիսկոպոս Մալոյեանի)

Św. GRZEGORZ OŚWIECICIEL ur. ok.240, zm. ok. 326 – założyciel i patron Kościoła ormiańskiego, męczennik chrześcijański, apostoł Armenii, Święty Kościoła katolickiego i prawosławnego.
Padł ofiarą prześladowania chrześcijan. Został wrzucony do lochu znajdującego się w kompleksie cytadeli dominującej nad Artaszatem, gdzie przebywał 13 lat, poddawany okrutnym torturom. W języku ormiańskim to miejsce nazywano Chor Wirap (głęboki loch).
Gdy uleczył króla Trdat III, ten uwierzył w moc wiary chrześcijańskiej. Z wdzięczności nie tylko wypuścił św. Grzegorza na wolność, ale sam wraz ze swoim dworem przyjął chrzest i zaprowadził chrześcijaństwo na nowo. Armenia stała się oficjalnie pierwszym na świecie krajem chrześcijańskim.

*

Błogosławiony  Ignacy Maloyan Urodził się w Mardin w Turcji w 1869 r. (prawdopodobnie 19 kwietnia) w skromnej rodzinie ormiańskich katolików jako czwarte z ośmiorga dzieci. Został ochrzczony następnego dnia i otrzymał imię Choukrallah. Jego rodzice byli bardzo pobożni.
Już jako chłopiec postanowił zostać kapłanem. W tym celu pojechał do Libanu, gdzie zamieszkał w klasztorze Matki Boskiej w Bzommar. Tam studiował aż do święceń kapłańskich, które otrzymał w 1896 r. w uroczystość Bożego Ciała. Wtedy przyjął imię Ignacy, na cześć świętego z Antiochii, którego pragnął naśladować.

 

Zapraszamy na Msze św. ormiańskokatolickie
które odprawi ks. prof. Józef Naumowicz
duszpasterz parafii centralnej oraz parafii południowej:

W SOBOTĘ 1 CZERWCA 2024 R. O GODZINIE 16.00
W KRAKOWIE,
W KOŚCIELE ŚW. MIKOŁAJA PRZY UL. KOPERNIKA 9 
*
 W NIEDZIELĘ 2 CZERWCA 2024 R. godz. 11.00
w GLIWICACH
W KOŚCIELE TRÓJCY ŚWIĘTEJ, UL. MIKOŁOWSKA 2
Po mszach modlitwa przy chaczkarze. 

Świętej Trójcy
Ton Amenasurp Jerrortutian - Տօն Ամենասուրբ Երրորդութեա

Tradycyjnie w piewszą niedzielę po Zesłaniu Ducha Świętego przypada jedno z najważniejszych świąt chrześcijańskich – uroczystość Trójcy Przenajświętszej. W tym roku obchodzona jest 26 maja - wg ormiańskokatolickiego kalendarza liturgicznego, ale także w Kościele katolickim obrządku łacińskiego.

Jej źródła sięgają IV i V wieku, kiedy to trwały spory teologiczne dotyczące bóstwa i pochodzenia Chrystusa, a na soborach formułowano ortodoksyjne definicje tej doktryny i Credo. Liturgiczne święto powstało dopiero w XI w., a w całym Kościele wprowadził je papież Jan XXII w 1334 r.
Św. Rupert, opat z Ottobeuren (zmarł ok. 1180) tłumaczy, dlaczego święto Najświętszej Trójcy umieszczono w kalendarzu liturgicznym w najbliższą niedzielę po Zesłaniu Ducha Świętego: „Albowiem wkrótce po Zstąpieniu Ducha Świętego prawda Chrystusowa i chrzest przez Niego nakazany w imię Ojca i Syna i Ducha Świętego były udzielane po całym świecie. Tak przeto uroczystość dzisiejsza jest najpiękniejszym zamknięciem cyklu zbawienia”.

„Objawiona prawda Trójcy Świętej znajduje się od początku u źródeł żywej wiary Kościoła, przede wszystkim za pośrednictwem chrztu: Znajduje ona swój wyraz w chrzcielnej regule wiary, sformułowanej w przepowiadaniu, katechezie i modlitwie Kościoła. Takie sformułowania znajdują się już w pismach apostolskich, jak świadczy o tym pozdrowienie przyjęte w liturgii eucharystycznej: „Łaska Pana Jezusa Chrystusa, miłość Boga i dar jedności w Duchu Świętym niech będą z wami wszystkimi” (2 Kor 13, 13)” (Katechizm Kościoła Katolickiego 249).

» artykuł w j. ormiańskim

 wizerunek św. Rypsymy na relikwiarzu, który znajduje się
u sióstr benedyktynek w Wołowie; fot. R. Obrocka

27.05. 2024 r. PONIEDZIAŁEK – Św. Rypsymy
Surp Hripsime - Սուրբ Հռիփսիմէ (święto wszystkich zakonnic męczennic,
towarzyszek św.Rypsymy - Syrpoc Hripsimianc, Սրբոց Հռիփսիմեանց)
 
28.05. 2024 r. WTOREK – Św. Gajany
Surp Gajane - Սուրբ Գայիանէ (święto wszystkich zakonnic męczennic,
towarzyszek św. Gajany - Syrpoc Gajanianc, Սրբոց Գայիանեանց)

WATYKAN
Człowiek pokorny zna prawdę o sobie i nie mówi o sobie za dużo. Dostrzega innych ludzi, większych i mądrzejszych od siebie.
Nie sposób być dobrym chrześcijaninem bez kultywowania cnoty pokory. Święci doskonale wyjaśniają, że pokora jest podstawą wszelkiego duchowego wzrostu. Jeśli nie jesteśmy pokorni, nie będziemy święci. To takie proste. W przeciwieństwie do powszechnie panującego przekonania prawdziwa pokora nie wymaga, aby się uniżać przed innymi, lecz aby się na nich otwierać. Zamiast koncentrować się w życiu na sobie samych, uczymy się dawać pierwszeństwo temu, co poza nami.

Wzorem Maryi pokornie patrzmy na siebie w prawdziwej skali

„Pokora (…) ocala od Złego i przed zagrożeniem stawania się jego wspólnikami. (…) Jest źródłem pokoju na świecie i w Kościele” – nauczał dziś Papież na audiencji ogólnej. Kończąc cykl katechez o cnotach, wskazał, że ta z nich, na której skupił się na ostatnim miejscu, stanowi bramę wyjściową dla wszystkich innych. „Istotnie łagodność, miłosierdzie, czystość serca wynikają z wewnętrznego poczucia małości” – mówił Franciszek.
„Pokora sprowadza wszystko do właściwego wymiaru: jesteśmy stworzeniami wspaniałymi, lecz ograniczonymi, posiadając zalety i wady” . (...)

 » cały artykuł (Vatican News)

 

Խոնարհություն

«Որտեղ չկա խոնարհություն, այնտեղ կա պատերազմ, տարաձայնություն և պառակտում»:
Մայիսի 22-ի ընդհանուր ունկնդրության ժամանակ Ն. Ս. Ֆրանցիսկոս Սրբազան Քահանայապետն ավարտեց քրիստոնեական ուսուցումների շարքը առաքինությունների վերբերյալ և խորհրդածեց խոնարհության մասին, որը գլխավոր և աստվածաբանական առաքինությունների մաս չի կազմում, սակայն քրիստոնեական կյանքի հիմքն է:(...)

» cały artykuł w j. ormiańskim  (strona Ordynariatu Ormiańśkiego Kościoła Katolickiego dla Armenii i Europy Wschodniej)


Wczoraj, 21 maja 2024 roku odbywało się huczne otwieranie Pałacu Rzeczypospolitej, który stał się teraz skarbcem Biblioteki Narodowej prezentującej swe najcenniejsze obiekty.

Wśród nich jeden z najcenniejszych rękopisów ormiańskich – Ewangeliarz ze Skewry, zwany lwowskim, który jest najcenniejszym obiektem w spuściźnie polskich Ormian na którą składają się zasoby uratowane po II wojnie światowej z parafii ormiańskokatolickich z dawnych Kresów Wschodnich. Przez lata powojenne skrzętnie i zapobiegliwie ukrywany, ujrzał światło dzienne dopiero w czasach bezpiecznych, a z uwagi na swoją bezcenną wartość, w 2006 roku został zdeponowany w Bibliotece Narodowej. (...)

 » cały artykuł - Fundacja Kultury i Dziedzictwa Ormian Polskich

 

Posiadała umiejętność przebaczania w stopniu heroicznym. 22 maja przypada wspomnienie św. Rity z Cascii, zakonnicy (ok. 1380-1457). Beatyfikował ją Papież Urban VIII w 1627 r., a kanonizował Leon XIII w 1900. Jej relikwie znajdują się w sanktuarium św. Rity w Cascii. Jest patronką przeżywających kryzysy małżeńskie i trudności życiowe oraz chorych na ospę. Jest opiekunką wielu dzieł charytatywnych i bractw.   Tysiące wiernych i tysiące czerwonych róż. Legenda mówi, że krótko przed  śmiercią Rita prosiła o przyniesienie róży ze swego ogródka, i że mimo zimy i mrozu jej przyjaciółka znalazła pod śniegiem rozkwitłą różę i zaniosła ją ciężko chorej Ricie. Stąd róże stały się atrybutem Świętej. Tak co roku wierni obchodzą w Cascii (ok. 150 km na północ od Rzymu) rocznicę śmierci jednej z najbardziej popularnych włoskich świętych.

Z przemówienia Papieża Jana Pawła II z okazji setnej rocznicy kanonizacji św. Rity (20.05.2000):

„Jakie przesłanie kieruje do nas ta święta? Przesłanie płynące z jej życia: św. Rita podjęła drogę pokory i posłuszeństwa, aby coraz doskonalej upodabniać się do Ukrzyżowanego. Znak widniejący na jej czole jest potwierdzeniem jej chrześcijańskiej dojrzałości. Wraz z Jezusem na krzyżu została jakby ukoronowana miłością, której doświadczyła i którą wyrażała w całym swoim życiu. Święta Rita, która stała się uczennicą Ukrzyżowanego i ‘ekspertem od cierpienia’ nauczyła się rozumieć bóle ludzkiego serca. Dlatego też stała się orędowniczką ubogich i zrozpaczonych, uzyskując niezliczone łaski pociechy i umocnienia dla tych, którzy wzywają ją w różnych sytuacjach”. 
(zdjęcie: 1.Ciało św. Rity, zmarłej w 1457 r., do dziś wydziela przyjemną woń. Jest wystawione w bazylice w Cascii; 2. kościół św. Mikołaja w Niedzborzu)

WATYKAN
W watykańskim biurze prasowym zaprezentowano 53. Międzynarodowy Kongres Eucharystyczny. Odbędzie się on w stolicy Ekwadoru, Quito, w dniach od 8 do 15 września 2024 roku. Jego hasłem są słowa: „Braterstwo dla uzdrowienia świata”. Ostatnie takie wydarzenie odbyło się na Węgrzech w 2021 r.
Idea organizowania kongresów eucharystycznych zrodziła się we Francji. Pierwsze międzynarodowe spotkanie odbyło się w Lille w 1881 roku. Organizatorom od początku zależało na potwierdzeniu wiary w realną obecność Chrystusa w Eucharystii i zwiększenie kultu eucharystycznego. Pierwszy Międzynarodowy Kongres Eucharystyczny poza granicami Europy odbył się w 1910 roku w Montrealu.
Kongres gromadzi przedstawicieli Kościołów z całego świata. Jest to wydarzenie uniwersalne łączące wszystkich katolików. Na poprzednim Kongresie w Budapeszcie ormiański Kościół katolicki reprezentowali trzej duchowni, w tym abp Rafał Minassian (obecny katolikos patiarcha Rafał Piotr XXI; wówczas ordynariusz Ormiańskiego Kościoła Katolickiego dla Armenii i Europy Wschodniej).

Ներկայացուեցաւ Սուրբ Հաղորդութեան միջազգային 53րդ համագումարը
Վատիկանի մէջ մամլոյ ասուլիս Սուրբ Հաղորդութեան միջազգային 53 համագումարին վերաբերեալ զոր տեղի պիտի ունենայ էքուատորի Քուիթօ մայրաքաղաքին մէջ 8էն 15 սեպտեմբեր 2024 թուականին։

Երկուշաբթի, 20 մայիսին, Վատիկանի մամլոյ գրասենեակին մէջ մամլոյ ասուլիսի ընթացքին ներկայացուեցաւ Սուրբ Հաղորդութեան միջազգային համագումարը, զոր տեղի պիտի ունենայ էքուատորի Քուիթօ մայրաքաղաքին մէջ 8էն 15 սեպտեմբեր 2024 թուականին։(...)
Յիսուսեան միաբանութեան կղերականը Նշեց, որ տարբեր երկիրներուն ժողովուրդները Համագումար հրաւիրելու գաղափարը, մատուցելու համար Սուրբ Պատարագը եւ մտածելու համար անոր ընկերային եւ եկեղեցական նշանակութեան մասին, սկիզբէն նպատակ ունէր վերակենդանացնել այն գիտակցութիւնը, որ Քրիստոսի ներկայութիւնը մեր մէջ ու մեր միջոցաւ կը հանդիսանայ եկեղեցւոյ սիրտը եւ ու անոր առաքելութիւնը։

» cały artykuł  w j. ormiańskim

 
PARAFIA CENTRALNA

W niedzielę, 19 maja w kaplicy Matki Bożej przy ul. Łazienkowskiej 14 ks. Józef Naumowicz odprawił mszę św. za duszę śp. Franciszka Abgarowicza. Było to Święto Zesłania Ducha Świętego i do niego nawiązywała homilia – także w sile Ducha świętego przy walce z siłami zła: szatana i tymi wynikającymi z ludzkich słabości. Najbliższe msze św., z początkiem czerwca, ks. Józef zapowiedział w Gliwicach i Krakowie.

mag


 
PARAFIA CENTRALNA

NIEDZIELA, 19 MAJA 2024 r.
Święto Zesłania Ducha Świętego
Տօն  Գալստեան  Հոգւոյն Սրբոյ

SERDECZNIE ZAPRASZAM

NA MSZĘ ŚW. W OBRZĄDKU ORMIAŃSKIM O GODZINIE 11.00
w kaplicy Matki Bożej
przy ul. Łazienkowskiej 14 w WARSZAWIE
 


Po Mszy św. spotkanie przy herbatce, wraz z relacją z podróży do Armenii.

Z serdeczną pamięcią w modlitwie 
                  ks. Józef Naumowicz

»  harmonogram Mszy Świętych w Parafii Centralnej         » ogólnopolski harmonogram Mszy św.


Światowy Dzień Dziadków i Osób Starszych został ustanowiony przez Franciszka w styczniu 2021 r. Jest obchodzony w czwartą niedzielę lipca, a więc w okolicach wspomnienia św. Joachima i Anny. W tym roku wypada 28 lipca 2024.

14 maja 2024 r. zostało opublikowane (podpisane: W Rzymie, u Świętego Jana na Lateranie, dnia 25 kwietnia 2024, w dwunastym roku mego Pontyfikatu - Franciszek) papieskie orędzie na kolejny, IV Światowy Dzień Dziadków i Osób Starszych.
Franciszek, nawiązując do metafory budowli, wskazuje, że starsze kamienie powinny być bezpiecznym fundamentem dla młodszych. Niestety zamiast tego starsi często doświadczają opuszczenia. Jako przykład do naśladowania stawia biblijną Rut. Ona nie opuszcza staruszki Noemi, pomimo nalegań tamtej, która nie chce stać się ciężarem dla synowej.

ORĘDZIE OJCA ŚWIĘTEGO FRANCISZKA
NA IV ŚWIATOWY DZIEŃ DZIADKÓW I OSÓB STARSZYCH
28 lipca 2024 r.
„W czasie starości nie opuszczaj mnie” (por. Ps 71, 9)

Bóg nigdy nie opuszcza swoich dzieci. Nawet wtedy, gdy wiek postępuje, a siły słabną, gdy włosy siwieją, a rola społeczna maleje, gdy życie staje się mniej produktywne i może się wydawać bezużyteczne. (...) Nie odrzuca żadnego kamienia; wręcz przeciwnie, te „starsze” są bezpiecznym fundamentem, na którym mogą spoczywać „nowsze” kamienie, by razem budować duchowy gmach. (por. 1 P 2, 5). (...)
W tym IV Światowym Dniu, im poświęconym, nie omieszkajmy okazać czułości dziadkom i starszym z naszych rodzin, odwiedźmy tych, którzy są zniechęceni i nie mają już nadziei, że inna przyszłość byłaby możliwa. (...)

 » cały tekst orędzia

 

«Ծերութեան մէջ զիս մի լքեր». Տարեցներու եւ Մամիկ Պապիկներու օրուան Քահանայապետական պատգամ

Անոնց նուիրուած այս Համաշխարհային չորրորդ Օրուան առիթով չի պակսեցնենք մեր սէրն ու քնքշութիւնը մամիկ պապիկներուն ու տարեցներուն, այցելենք անոնք որոնք յուսալքուած են...Եսասէր վերաբերմունքին, որ կը հանգեցնէ մերժման և միայնութեան, հակադրենք բաց սիրտն ու երջանիկ դէմքը, որոնք քաջութիւն ունին ըսելու «ես քեզ չեմ լքեր»:
Յառաջիկայ 28 Յուլիս 2024ին կը նշուի Ֆրանչիսկոս Պապին կողմէ հաստատուած Տարեցներու ու Մամիկ Պապիկներու համաշխարհային չորրորդ օրը, որուն առիթով Սրբազան Քահանայապետը հրապարակեց պատգամ մը, անոր բնաբան ընտրելով Սաղմոսերգուին հետեւեալ խօսքերը. «Ծերութեան մէջ  զիս մի լքեր» (Սաղմոս 71,9)։

» artykuł w j. ormiańskim  (strona Ordynariatu Ormiańśkiego Kościoła Katolickiego dla Armenii i Europy Wschodniej)

„Z wiarą wyznaję i kłaniam się Tobie, Ojcze i Synu i Duchu Święty, Naturo niestworzona i nieśmiertelna” – tak otwiera się pierwsza z serii 24 specjalnych modlitw Nersesa Sznorchali zwanego Wdzięcznym, wspólnego świętego apostolskiego Kościoła ormiańskiego oraz ormiańskiego Kościoła katolickiego.

Obecnie mija 850 lat od Jego śmierci. Zgromadzenie mechitarystów z tej okazji ponownie wydało zaktualizowane dzieło poezji religijnej św. Narsesa Sznorhali „Wyznaję z wiarą” („Havatov Khosdovaneem”; „Հաւատով խոստովանիմ”) – zbiór 24 modlitw przeznaczonych na każdą godzinę dnia. Jest to 12. wydanie, w tłumaczeniu na 50 języków.
Św. Nerses Sznorchali uważany jest za jednego z czołowych liryków ormiańskiej literatury. Jego tekstów do dziś używa się w liturgii niedzielnej Kościoła. Mechitaryści to z kolei ormiańskokatolicki zakon mniszy o charyzmacie opartym na regule św. Benedykta z Nursji.

Prezentacja tego nowego wydania miała miejsce 21 października 2023 r. w  klasztorze zgromadzenia na wyspie San Lazzaro (Wyspy Świętego Łazarza), koło Wenecji. (TUTAJ o tym więcej pisaliśmy). Wczoraj, 11 maja 2024 r., odnowione wydanie zaprezentowane zostało w Watykanie.

Te 24 teksty napisane przez patriarchę Ormian zaczęły być bardziej popularne, gdy w 1823 r. opublikowano w 24 językach. Od tamtego czasu stopniowo poszerzano ilość tłumaczeń. Obecne wydanie zawiera przekłady m.in. na niektóre języki europejskie, jak: albański, białoruski, kataloński, czeski, chorwacki, współczesny grecki, słoweński czy ukraiński, ale też na azjatyckie – japoński, indonezyjski, południowokoreański, tagalog – i na dwa afrykańskie: ewe oraz kirundi.

za: Vatican News, 12.05.2024

Pod przewodnictwem katolikosa patriarchy Cylicji dla Ormian katolików Rafała Piotra XXI Minassian, ormiańska szkoła katolicka Mesrobian High School w Bejrucie obchodziła 85. rocznicę założenia. Uroczystość odbyła się 9 maja 2024 r. w pobliskim teatrze im. Boghossiana.

W ceremonii wzięli udział hierarchowie i wysocy rangą przedstawiciele Kościołów ormiańskich Bliskiego Wschodu, siostry zakonne, miejscowi dygnitarze, przedstawiciel ambasady Republiki Armenii w Libanie, burmistrz Bejrutu, przedstawiciele partii, związków zawodowych i prasy. Wśród zaproszonych byli również dyrektorzy innych szkół ormiańskich w Libanie, kadra nauczycielska oraz absolwenci Mesrobian; przybyli też obecni uczniowie i ich rodzice - łącznie ponad 400 osób.

Մեսրոպեանի 85-ամեակի հանդիսութիւն, 9 Մայիս 2024
Մեսրոպեան վարժարանի 85-ամեակի հանդիսութեան բանախօսն էր վարժարանի շրջանաւարտ, Պոլսոյ հայ Կաթողիկէ Սուրբ Յովհան Ոսկեբերան եկեղեցւոյ ժողովրդապետ գերյարգելի հայր Վարդան Ծ. Վ. Գազանճեան, որ Մեսրոպեանի տնօրէնութեան հրաւէրով յատկապէս այս հանդիսութեան համար Պոլիսէն ժամանեց Պէյրութ: (...)

» artykuł w j. ormiańskim (Vatican News)  

Mesrobian High School and Technical College - Bejrut, Liban
Prowadzona przez ormiański Patriarchat katolicki Mesrobian, ormiańska katolicka szkoła jest instytucją koedukacyjną, która obsługuje wszystkie poziomy edukacji - od przedszkola po libańską maturę. Usytuowana jest w Burdż Hammud - dizelnicy Bejrutu zamieszkałej głównie przez libańską społeczność ormiańską. Przyszkolne przedszkole, zerówka, gimnazjum, liceum i technikum działają we własnych budynkach, w dobrze wyposażonych salach dydaktycznych.

WATYKAN

„SPES NON CONFUNDIT” (NADZIEJA ZAWIEŚĆ NIE MOŻE)

9 maja, w dzień Wniebowstąpienia Pana naszego Jezusa Chrystusa, papież Franciszek o godzinie 17:30 podczas Nieszporów w Bazylice św. Piotra przewodniczył odczytaniu i wręczeniu Bulli Jubileuszowej zwołującej Rok Święty 2025.

Uroczystość rozpoczęła się w przedsionku bazyliki św. Piotra w Watykanie, przed jej Drzwiami Świętymi, otwieranymi na każdy kolejny Jubileusz. Papież Franciszek wręczył bullę zwołującą Jubileusz 2025 archiprezbiterom czterech bazylik papieskich, kilku przedstawicielom Kościoła powszechnego z różnych stron świata i dziekanowi protonotariuszy apostolskich (prał. Leonardo Sapienza), który następnie odczytał najistotniejsze fragmenty tego dokumentu.

«Թող Յոբելեանը բոլորի համար ըլլայ յոյսը վերակենդանացնելու հնարաւորութիւն» Ֆրանչիսկոս Պապ
Հրատարակում ու յանձնում 2025ի Սուրբ Տարուան «Spes non confundit» Յոբելենական Կոնդակին։Արարողութիւնը տեղի ունեցաւ Սուրբ Պետրոս տաճարի Նախագաւիթին մէջ Սուրբ Դռան առջեւ.(...)

» cały artykuł 

 

8 maja przypada święto Matki Bożej Pompejańskiej.

W Sanktuarium Matki Bożej Pompejańskiej (Bazylika Matki Bożej Różańcowej w Pompejach) odmówiono tradycyjną modlitwę zwaną Supliką do Królowej Różańca Świętego. Ułożył ją budowniczy pompejańskiej świątyni, bł. Bartolo Longo, a wielokrotnie cytował Jan Paweł II w liście apostolskim „Rosarium Virginis Mariae”. Suplika odmawiana jest w Pompejach dwa razy w roku: w październikowe święto Królowej Różańca i 8 maja. [TUTAJ tekst Supliki]

„W słowach napisanych przez bł. Bartolo Longo prawie 140 lat temu [1875 r.], zawarte są prośby, niepokoje, troski i pragnienia całej ludzkości. Głęboka miłość, jaką młody prawnik żywił do Matki Bożej, sprawiła, że mówił do Niej jak syn do matki. W ten sposób wyraził to, co każdy z nas nosi w sercu i co chciałby powiedzieć «najczulszej z matek», Tej, która wie, jak słuchać, jak przyjmować i która daje nam wszystkim swoją miłość". (abp Tommaso Caputo, papieski przedstawiciel dla sanktuarium w Pompejach)

Մայիսը Տիրամօր հետ. Փոմփէի Տիրամօր տօն
Ո՜վ Մայր, Քո աստուածային Որդուց ողորմութիւն աղերսիր մեզ համար եւ գթութեամբդ շահիր մեղաւորների սրտերը: Նրանք մեր եղբայրներն ու քոյրերն են եւ Քո զաւակները, ովքեր արիւն են արժէնում քաղցր Յիսուսի համար եւ տխրեցնում են Քո շա՜տ զգայուն սիրտը: Ցոյց տուր բոլորին, թէ ինչպիսին ես Դու, ո՜վ խաղաղութեան եւ ներողամտութեան Թագուհի: Ամէն

 
 
   
  Dzisiaj na Górze Oliwnej znajduje się Kaplica Wniebowstąpienia. Obiekt jest własnością lokalnej wspólnoty muzułmańskiej, która z okazji uroczystości udostępnia kaplicę wspólnotom chrześcijańskim: prawosławnej, katolickiej i ormiańskiej.

Szósty tydzień prowadzi nas do jednego z głównych świąt Chrystusa, jakim jest święto Wniebowstąpienia, dokładnie 40 dni po zmartwychwstaniu. Kościół przyjął tradycję obchodzenia tego święta 40 dni po Wielkanocy, a Zesłania Ducha Świętego 50 dni po Wielkanocy, czyli 10 dni po Wniebowstąpieniu.

W obrządku ormiańskim Wniebowstąpienie Chrystusa (Ton Hambarcman, Տօն Համբարձման) świętuje się tradycyjnie w czwartek. Według tegorocznego kalendarza liturgicznego przypada ono 9 maja 2024 r.
W Polsce (podobnie jak we Włoszech) uroczystość Wniebowstąpienia - zgodnie z dekretem watykańskiej Kongregacji ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów - od 2004 r. kościół rzymskokatolicki obchodzi w VII Niedzielę Wielkanocną (w tym roku 12 maja).

Dzień Wniebowstąpienia jest dla Ormian bardzo radosny, także jako radosne ludowe święto ormiańskie. Zwykle wypada w środku wiosny, co daje ludziom możliwość wyjścia na dwór, na pola i w góry. Grupy mężczyzn biorą udziału w różnych grach i konkursach, a kobiety i dziewczęta losują miedzy sobą wcześniej przygotowane najróżniejsze wróżby, dotyczące ich przyszłości - a to o dobrym życiu czy pięknym narzeczonym, a to o pięknym domu. Mają przy tym wiele radości i dobrą zabawę. Śpiewają też różne piosenki i wykonują tańce. W wielu wsiach, a także miastach zwyczaj ten zachował się i pozwala na utrwalenie tradycji ludowych.

Niedziela 12 maja, VII Niedziela Wielkanocna, jest w Kościele ormiańskim Drugą Niedzielą Palmową. Jest ponownym przypomnieniem Wniebowstąpienia Chrystusa, daje nam nadzieję na wejście po śmierci do nieba i przebywanie w Bożej obecności.

 » cały artykuł


WATYKAN


Maryjna trasa w Ogrodach Watykańskich

 „Maj z Maryją – mówi s. Emanuela – to specjalna wizyta w Ogrodach Watykańskich. Na trasie znajduje się 10 najważniejszych wizerunków maryjnych. W tym czasie, kiedy jest na świecie tak wiele napięć i konfliktów, będziemy się modlić o pokój przed wizerunkami Matki Bożej. W Ogrodach Watykańskich jest w sumie 27 wizerunków Maryi. (…)"
Wizerunki Matki Bożej obecne w Ogrodach Watykańskich to świadectwo pobożności maryjnej różnych narodów. Wyznaczając trasę majowego spaceru wzięto pod uwagę te miejsca, które przypominają o przesłaniu pokoju.

» artykuł w j. polskim (Vatican News)

 


Վատիկանի պարտէզներուն մէջ Տիրամօր հետ աղօթք աշխարհի խաղաղութեան համար

«Մայիս ամիս Մարիամի հետ» միջոցառումը բաղկացած է Տիրամօր պատկերներու եւ նկարներու կարեւոր 10 կայքերէ։Վատիկանի պարտէզներու մէջ կը գտնուին Տիրամօր 27 տարբեր լուսանկարներ։ Պարտէզներու այցելութեան ծիրէն ներս նախատեսուան են աղօթքի պահեր Տիրամօր տարբեր արձաններու մօտ, ինչպէս Ֆաթիմայի Տիրամօր արձանը, Ողորմութեան այն Տիրամօր արձանը զոր երեւցած է 1536ին, գիւղացի Անթոնիօ Պոթթային, Իտալիոյ մէջ բռնկուած պատերազմի օրերուն։ 

» artykuł w j. ormiańskim  (Vatican News, sekcja ormiańska)
 
 
Panik (Armenia)  Panik (Armenia)  Lanjik (Armenia)   Quamishi (Al-Kamiszli; Syria)  

Odmawiać różaniec bowiem to nic innego, jak kontemplować z Maryją oblicze Chrystusa. (św. Jan Paweł II)
Մարիամի հետ՝ աղօթել Քրիստոսին (Սբ. Յովհաննէս Պօղոս Բ.) 

Maj w Kościele katolickim jest miesiącem szczególnie poświęconym Matce Bożej. Przez cały miesiąc odprawiane są nabożeństwa majowe, które są najbardziej popularną formą czci Matki Bożej w tym czasie. Centralną częścią nabożeństwa majowego jest Litania Loretańska, jeden ze wspaniałych hymnów na cześć Maryi, w którym wysławiane są Jej wielkie cnoty i przywileje, jakimi obdarzył Ją Bóg. 

W katolickim Kościele, również w Armenii, w maju odbywają się nabożeństwa i procesje poświęcone Najświętszej Marii Pannie, codzienną modlitwą różańcową, litanią poświęconą Maryi, a także pieśniami Jej poświęconymi.  W ormiańskim Kościele nie ma tradycji oddzielnego "miesiąca różańcowego" (w łacińskim - październik).
Nabożeństwo majowe znane było na Wschodzie już w V wieku. W Kościele zachodnim w I tysiącleciu maj jako miesiąc Maryi święcono raczej sporadycznie. Dopiero na przełomie XIII i XIV w. powstał pomysł, aby miesiąc ten poświęcić Maryi.

Modlitwa do Matki Bożej:

ՈՎ ԱՆԱՐԱՏ ՄԱՅՐ, ԱՂՈԹԻՐ ՄԵԶ ՀԱՄԱՐ
Ո'վ Մարիամ, Մայր...գիտենք, որ Դու ամբողջությամբ ազատ ես մեղքից, որը մեծապես մխիթարում է մեզ։ Գիտենք, որ չարը ոչ մի իշխանություն չունի Քեզ վրա և լցվում ենք հույսով ու զորությամբ մեր ամենօրյա պայքարում, որովհետև Հիսուս, խաչի վրա մեռնելուց առաջ, Քեզ տվեց մեզ` որպես Մայր։ Եվ մենք, թեև մեղավորներ ենք, բայց Քո զավակներն ենք։ Ոգեշնչված այս հույսով` աղոթում ենք և խնդրում մայրական պաշտպանությունդ...Թող Աստծո սիրո ուժը, որ Քեզ մաքուր պահեց նախնական մեղքից, Քո բարեխօսությամբ Հայաստան աշխարհն ազատի բոլոր թշնամիներից, հոգեկան և նյութական բոլոր տեսակի ստրկություններից...
Ո'վ Անարատ Մայր, աղոթի'ր մեզ համար...




W niedzielę 24 marca 2024 r. o godzinie 10.30

w kościele pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa w RYCZENIU
odprawiona zostanie Msza Święta w intencji
śp. ks. TADEUSZA ISAKOWICZA-ZALESKIEGO.

Do udziału w nabożeństwie zaprasza
ks. Ryszard Skocz, proboszcz Parafii Osetno.

Panie ze Starej Góry przygotowały na tę okazję (Niedziela Palmowa) palmy rozprowadzane już od dwóch tygodni, zebrane przy tej okazji datki będą przeznaczone na wsparcie Fundacji Brata Alberta w Radwanowicach.

przekazane przez Marka Kubickiego – ryczenianina,
przyjaciela ks. Tadeusza i Polskich Ormian

*

Msze barbórkowe w Ryczeniu (pow. górowski, województwo dolnośląskie), ze wspomnieniem abp. Józefa Teodorowicza, ostatniego arcybiskupa ormiańskokatolickiego na terenie Rzeczypospolitej, to już wieloletnia tradycja.
Kilkakrotnie też mszom towarzyszyły inne wydarzenia związane z Ormianami, jak poświęcenie ustawionego obok kościoła obelisku upamiętniającego abpa Teodorowicza czy zawieszenie Jego portretu w kościelnej galerii wybitnych kaznodziejów.
W Kościele w Ryczeniu śp. ks. Tadeusz Isakowicz-Zaleski odprawiał również msze św. w obrządku ormiańskim.



zdjęcia: Msza św. ormiańskokatolicka, sprawowana przez śp. ks. Tadeusza Isakowicza-Zaleskiego
17 kwietnia 2016 r. w Ryczeniu w intencji ofiar ludobójstwa na Kresach Wschodnich
(fot. Marek Kubicki; Wojciech Stróżyk - portret)


Piąta Niedziela Wielkanocna - Święto Ukazania się na niebie Świętego Krzyża
Զատկական Ե Կիրակի - Տօն Երեւման Սուրբ Խաչի

Dzisiaj Kościół ormiański obchodzi jedno z czterech świąt Świętego Krzyża. 
W liturgii ormiańskiej cud ten jest świętowany w piątą niedzielę wielkanocną, w innych Kościołach wschodnich – zawsze 7 maja.

Ordynariuszem miejsca był w tym czasie późniejszy święty wielu obrządków, Cyryl Jerozolimski*. Jemu właśnie zawdzięczamy najbardziej znany i najpełniejszy opis niezwykłych wydarzeń z 7 maja 351 r. (z listu do ówczesnego cesarza Konstancjusza – syna Konstantyna Wielkiego):

W tych właśnie dniach Zesłania Ducha Świętego (7 maja 351 roku) około godziny trzeciej, ogromny, świecący krzyż pojawił się nad Golgotą, rozciągając się aż do Góry Oliwnej. Ukazał się on bardzo wyraźnie całej ludności miasta, tak że jedynie jedna lub dwie osoby go nie widziały. Nie znikł on nagle, jak można by przypuszczać, ale był widoczny przez wiele godzin, gasząc swą jasnością promienie słońca… Wszyscy mieszkańcy Jerozolimy, zdjęci trwogą pomieszaną z radością, na widok tej wizji rzucili się do kościoła… Wszyscy dźwięcznym głosem wznosili dźwięczne hymny pochwalne ku Jezusowi Chrystusowi, naszemu Panu, Synowi Jedynemu, zrodzonemu z Boga, Sprawcy tych cudów. 

7 maja obchodzony jest w jerozolimskiej bazylice Grobu Pańskiego jako uroczystość Odnalezienia Relikwii Krzyża Świętego. I choć samo to wydarzenie miało miejsce w roku 326, to o ustanowienie stosownego święta Chrystus miał się upomnieć dopiero równe 25 lat później. W sposób niezwykle spektakularny. Uroczystość ta jest dziś ważnym dniem w kalendarzu liturgicznym wschodnich obrządków.

*  Święty Cyryl Jerozolimski (ok. 315–386) - grecki biskup Jerozolimy i doktor Kościoła, święty Kościoła katolickiego, ormiańskiego, koptyjskiego, prawosławnego, ewangelickiego, anglikańskiego.

 » rozważanie o Cudzie Krzyża w j. ormiańskim (VATICAN NEWS)

Kim jesteśmy?
Jesteśmy Katolickim Kościołem Wschodnim, pełnoprawnym członem Kościoła Katolickiego, uznającym władzę i autorytet Biskupa Rzymu. Wyróżnia nas starożytny obrządek ormiański.

czytaj więcej
Obrządek ormiański
Obrządek ormiański wywodzi się z Armenii, z tradycji św. Bazylego. Uformowany przez św. Grzegorza Oświeciciela. Charakterystycznym wyróżnikiem jest język liturgiczny - grabar czyli język staroormiański.
czytaj więcej